کمبود کدام ویتامین باعث بی اشتهایی کودکان میشود؟

کاهش غیرطبیعی در میل به غذا خوردن و اجتناب از هر نوع مواد غذایی را بی اشتهایی کودک می نامند. بی اشتهایی کودکان از جمله معضلاتی است که شماری از والدین را نگران کرده است.

کاهش غیرطبیعی در میل به غذا خوردن و اجتناب از هر نوع مواد غذایی را بی اشتهایی کودک می نامند. بی اشتهایی کودکان از جمله معضلاتی است که شماری از والدین را نگران کرده است. امتناع کردن کودکان از خوردن هر گونه غذا، مشکلات بلع یا بازگرداندن غذا و عدم توانایی هضم یا بی توجهی و بی علاقگی نسبت به غذا از جمله مشکلات بسیار رایج در بین پدر و مادر هایی است که به تازگی می خواهند غذا دادن به کودکان خود را شروع کنند.

علت بی اشتهایی کودکان چیست؟

به طور معمول بعد از ۱۸ ماهگی و زمانی که کودک به مرور از شیرگرفته می‌شود می بایست استفاده از ساپلمنت ها و مکمل های غذایی و همچنین مواد غذایی تایید شده توسط پزشک متخصص اطفال توسط مادر آغاز شود. وابستگی بیش از حد کودک به شیر مادر یکی از علت های کم اشتهایی در کودکان به خصوص در این سنین است. وقتی کودک شما از بی اشتهایی رنج می برد، ممکن است گاهی دچار التهاب، ضایعه های پوستی، بالا آوردن و سرفه کردن زیاد شود و حتی از خوردن غذاهای مورد علاقه اش هم اجتناب کند.

اما آیا بی اشتهایی خطرناک است؟

درواقع از دست دادن اشتها زمانی باعث نگرانی خواهد بود که دلیلش را ندانید. پس بسیار مهم است که ابتدا علت کم اشتهایی کودکان را دریابید.

وابستگی بیش از حد کودک به شیر مادر یکی از علت های کم اشتهایی درکودکان به خصوص در این سنین است. وقتی کودک شما از بی اشتهایی رنج می برد، ممکن است گاهی دچار التهاب، ضایعه های پوستی، بالا آوردن و سرفه کردن زیاد شود و حتی از خوردن غذاهای مورد علاقه اش هم اجتناب کند.

علت بی اشتهایی کودکان از نظر پزشکان متخصص

به گفته‌ی متخصصین اشتهای کودکان تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار میگیرد:

1. عوامل ایجاد کننده استرس در کودک مانند اختلافات خانوادگی، حوادث ناگوار و هر نوع حادثه استرس زایی، می‌تواند اشتها را تحت تاثیر قرار دهد و علت بی اشتهایی در کودکان باشد.

2. افسردگی در کودکان با تغییرات اشتها در ارتباط است. گاهی نیز کودک دچار وسواس کاهش وزن می شود و از غذا خوردن دست می‌ کشد که به آن بی اشتهایی عصبی در کودکان گفته می‌شود.

3. یبوست بیماری است که به دلیل حرکات نامنظم روده‌ها رخ می‌دهد و از دست دادن اشتها یکی از شاخص‌های اصلی یبوست است.

4. بیماری های مختلف مانند تب و اسهال یا مسمومیت می تواند میل به غذا در کودکان را کاهش دهد.

5. گاهی اوقات خواب طولانی اشتهای کودک را تحت تاثیر قرار می‌هد.

6. کاهش اشتها می‌تواند از عوارض جانبی برخی داروها مانند آنتی بیوتیک‌ها باشد.

7. همچنین خوردن میان وعده‌های متعدد باعث سیری زودرس و کاهش اشتها در کودکان می‌شود.

بیشتر بدانید : عفونت دستگاه تنفسی

وقتی کودک شما از بی اشتهایی رنج می برد، ممکن است گاهی دچار التهاب، ضایعه های پوستی، بالا آوردن و سرفه کردن زیاد شود و حتی از خوردن غذاهای مورد علاقه اش هم اجتناب کند.

بی‌اشتهایی کودکان بیش فعال چگونه است؟

علت بی اشتهایی کودکان، بخصوص در کودکانی که به بیش‌فعالی دچار هستند بسیار مورد تامل است زیرا این کودکان باید داروهایی برای درمان مصرف کنند. این داروها معمولاً روی اشتهای آنها اثرات منفی می‌گذارد. بنابراین کاهش وزن در کودکان مبتلا به بیش‌فعالی بسیار رایج است. برای برطرف کردن این مشکل باید فضایی آرام برای غذاخوردن برای این کودکان ایجاد کنید و نسبت به زمان غذاخوردن و مواد انتخابی از سوی آنها هم منعطف باشید.

عوامل ایجاد کننده استرس در کودک مانند اختلافات خانوادگی، حوادث ناگوار و هر نوع حادثه استرس زایی، می‌تواند اشتها را تحت تاثیر قرار دهد و علت بی اشتهایی در کودکان باشد.

درمان بی اشتهایی کودکان

برای رفع بی اشتهایی نوزاد و کودک شما ، هرچه شما کمتر عصبی شوید کودک نیز هنگام غذا خوردن آرامش بیشتری خواهد داشت. توصیه می‌شود از دادن میان وعده‌های بیجا تا حد ممکن پرهیز کنید تا کودک سه وعده اصلی را با اشتهای بیشتری بخورد و کم اشتهایی به مرور درمان یابد. با این روش در وعده‌ه‍ای اصلی کودکتان واقعا احساس گرسنگی خواهد کرد و خوب غذا می‌خورد. روان شناسان معتقدند کودکان تا قبل از 6 سالگی بسیار سرگرم دنیای خودشان هستند و به همین دلیل توجه زیادی به دنیای غذایی و خوراکی ها نمی کنند و به نوعی برای غذا خوردن وقت ندارند. در اغلب موارد والدین نمی توانند با علت بی اشتهایی کودکان به درستی برخورد کنند و با توجه بیش از حد به نخوردن کودک، به جای رفع عادت نادرست، آن را بدتر می کنند. به‌منظور درمان کم اشتهایی موارد زیر را رعایت نمایید:

 • برای درمان بی اشتهایی به کودکان باج ندهید
 • در مقابل کودک درباره غذا نخوردن او صحبت نکنید
 • پاداش بدهید، اما نه خوراکی: غذا خوردن زیاد یا کم خوردن آن به سلامت کودک لطمه میزند
 • غذا خوردن کودک را تشویق کنید: برای مثال”خوشحالم که میوه دوست داری”
 • اجازه بدهید سر سفره بماند حتی اگر غذا نمی خورد
 • بازی کنید: بچه ها از بازی کردن لذت می برند حتی اگر موضوع بازی هنگام غذا باشد
 • بچه ها را در پختن غذا سهیم کنید

برای رفع بی اشتهایی نوزاد و کودک شما ، هرچه شما کمتر عصبی شوید کودک نیز هنگام غذا خوردن آرامش بیشتری خواهد داشت. توصیه می‌شود از دادن میان وعده‌های بیجا تا حد ممکن پرهیز کنید تا کودک سه وعده اصلی را با اشتهای بیشتری بخورد و کم اشتهایی به مرور درمان یابد.

کمبود کدام ویتامین باعث بی اشتهایی کودکان میشود؟

 • مصرف مولتی ویتامین برای درمان بی اشتهایی کودکان

کمبود ویتامین های امگا۳، روی، ویتامین‌های گروه B ، منیزیم، کلسیم و آهن میتواند دلیل بی اشتهایی بچه ها باشد.  بنابراین مصرف مکمل های مولتی ویتامینی برای کودکان با توجه به ویتامین هایی که دارد از جمله ویتامین های گروه ب در بهبود اشتهای آن ها بسیار موثر می باشد. مصرف مکمل ها و مولتی ویتامین های مختص به کودکان می تواند نیاز روزانه کودکان به ویتامین ها را تامین نماید و در ارتقا و بهبود اشتهای کودکان موثر واقع شود. البته توجه کنید که از دادن مولتی ویتامین ها به مقدار زیاد و بدون تجویز پزشک به کودکان خودداری نمایید.

شربت کیدی کر ویتابیوتیکس در درمان کم اشتهایی کودکان:

پس از فهمیدن علت بی اشتهایی کودکان در صورت نیاز می‌توان از مکمل های مولتی ویتامینی مانند شربت کیدی کر ویتابیوتیکس که ترکیبی از ویتامین ها و ریزمغذی های ضروری است و باعث  بهبود رشد جسمی در کودکان و نوجوانان، تقویت حافظه و یادگیری در کودکان در حال رشد، کمک به عملکرد سیستم ایمنی بدن، افزایش مقاومت در برابر بیماری ها و افزایش مناسب در میزان اشتها و سوخت و ساز بدن می‌شود، استفاده کرد.

معرفی شربت کیدیکر : بهبود رشد و افزایش اشتها

پس از فهمیدن علت بی اشتهایی کودکان در صورت نیاز می‌توان از مکمل های مولتی ویتامینی مانند شربت کیدی کر ویتابیوتیکس که ترکیبی از ویتامین ها و ریزمغذی های ضروری است و باعث بهبود رشد جسمی در کودکان و نوجوانان، تقویت حافظه و یادگیری در کودکان در حال رشد، کمک به عملکرد سیستم ایمنی بدن، افزایش مقاومت در برابر بیماری ها و افزایش مناسب در میزان اشتها و سوخت و ساز بدن می‌شود، استفاده کرد.

عوارض عدم درمان بی‌اشتهایی کودکان چیست؟

درصورتی که به مشکل بی اشتهایی کودکان توجه نشود و این مشکل درمان نشود، عوارض مختلفی در آینده ظهور خواهد کرد. بی‌اشتهایی و نخوردن غذا سبب می‌شود که کودک به خوبی رشد نکند و سلامتش به خطر بیفتد. همچنین، ممکن است که برای همیشه کم‌اشتها بماند و این مشکل در سنین بزرگسالی نیز با او همراه باشد. با مشاهده عوارض مهم و جدی و همچنین نشانه های بی‌اشتها شدن کودکتان، او را نزد متخصص اطفال برده و اجازه ندهید که این مسأله حل‌نشده باقی بماند و مزمن گردد.

سوالات متداول

سیپروهپتادین نیز یک داروی اشتهاآور است که آنتی هیستامین و ضد آلرژی بوده و در واقع افزایش اشتها از عوارض جانبی آن است.

 • افزایش وعده‌های غذا با حجم کم
 • جذاب‌کردن وعده‌های غذایی
 • آماده‌کردن اسنک‌های مقوی
 • تشویق به آب‌خوردن
 • جلوگیری از حواس‌پرتی در موقع صرف غذا
 • تلفیق غذاهای موردعلاقه کودک با خوراکی‌های مقوی

4 دیدگاه برای “کمبود کدام ویتامین باعث بی اشتهایی کودکان میشود؟

 1. سحر امینی گفته:

  ممنون مقالتون خیلی مفید بود.
  فقط میشه لطف کنید بهترین زمان مصرف شربت کیدی کر رو بگید؟

 2. الهه رحیمی گفته:

  سلام ممنون از مقاله مفیدتون…
  یه سوال دارم:
  دختر من 9سالشه اشتهاش خیلی کمه .شربت اشتهااور هم بهش دادم ولی تاثیری نداشت، وزنشم ۱۶کیلو هست.
  لطفا راهنمایی کنید که پیش چه متخصصی باید ببرم؟

  • m.soghlatoun گفته:

   سلام کاربر عزیز…
   دلایل مختلفی برای بی‌اشتهایی در کودکان وجود دارد (مثل مشکلات پزشکی شامل عفونت ها ، بیماری های التهابی، مشکلات گوارشی و یا مسائل روانشناختی مانند اضطراب و افسردگی یا استرس و دلایل دیگر)
   به همین علت ، مهم است که برای تشخیص و درمان مناسب، به متخصص تغذیه و یا متخصص اطفال مراجعه فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *